Gramer / Dilbilgisi konularına kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar. Bugünkü yayınımızda İngilizce ile ilgilendiğiniz sürece her daim karşınıza çıkacak olan  ” Adjectives / Sıfatlar ” var. En temel düzeyden başlamak üzere seviye seviye üst kademelere kadar parça parça konuyu ele alacağız inşallah. Bu yayında en temel açıklamaların ardından işinize yaracağını düşündüğüm sıfatları derlediğim ve oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan ” The List of Adjectives / Sıfatlar Tablosu ” sizleri beklemektedir. Zaman kaybetmeden hemen konuyu incelemeye koyulalım.
Bilindiği üzere kendisinden sonra gelen ismi tanımlayan sözcüğe sıfat denir. İngilizce’ de de durum farklı değil:) Aynı şekilde İngilizce’ de kendisinden sonra gelen isimleri niteleyen-tanımlayan sözcüklere ” adjective -sıfat ” diyoruz. Onların sıfat tanımı ile bizim sıfat tanımı arasında bir fark yok.

blue sky = mavi gökyüzü,  red pen = kırmızı kalem,  new shoes = yeni ayakkabılar

expensive car = pahalı araba,  big house = büyük ev,  beautiful girl = güzel kız  vs…..

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi ” Adjectives – Sıfatlar ” kendilerinden sonra yazılan isimlerin belli bir özelliğini vurgulamıştır.

Bir sıfat ile bir isim yan yana geldiğinde otomatikman bir sıfat tamlaması oluşur. Yani hemen üstte yazılan örneklerin hepsi birer sıfat tamlamasıdır. Eğer bir sıfat sayılabilir tekil isim ile kullanılır ise ” bir ” anlamını vermek için tamlamanın başına ” a / an ” yazılması gerekir. ” a / an ” yazım kuralları için  buraya tıklayarak konu anlatımına gidip inceleyebilirsiniz.

a nice dress = güzel bir elbise

an old man = yaşlı bir adam

Ancak sıfattan sonra sayılamayan veya sayılabilir çoğul bir isim gelir ise ” a / an ” kullanılmaz.

a hard work – hard work = zor
an expensive shoes – expensive shoes = pahalı ayakkabılar
a yellow cars – yellow cars = sarı arabalar

a lot of / lots of hard work = bir çok zor

some expensive shoes  = bir kaç pahalı araba 
a few yellow cars = bir kaç sarı araba

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here